2020 Primary Election Candidates

*The candidates listed here are based on the Secretary of State website. If there is anyone that has filed and is not listed on the SOS website, they are not listed here.

Federal Seats

President of the United States

  • Joe Walsh
  • Bill Weld
  • Bob Ely
  • Zoltan G. Istvan
  • Matthew John Matern
  • Roque “Rocky” De La Fuente Guerra

U.S. Senator, Texas

  • John Anthony Castro
  • John Cornyn
  • Dwayne Stovall
  • Mark Yancey
  • Virgil Bierschwale

House of Representatives, District 27

  • Michael Cloud

Statewide Seats

Railroad Commissioner

  • Ryan Sitton
  • James “Jim” Wright

Texas Supreme Court, Chief Justice

  • Nathan Hecht

Texas Supreme Court Justice, Place 8

  • Brett Busby

Texas Supreme Court Justice, Place 6

  • Jane Bland

Texas Supreme Court Justice, Place 7

  • Jeff Boyd

Court of Criminal Appeals, Place 9

  • David Newell

Court of Criminal Appeals, Place 4

  • Kevin Patrick Yeary

Court of Criminal Appeals, Place 3

  • Gina Parker
  • Bert Richardson

State Level District Seats

State Senator District 18

  • Lois Kolkhorst

State Senator District 20

  • Judy Cutright

State Representative District 32

  • Todd Hunter

State Representative District 34

  • James Hernandez

13th Court of Appeals, Place 4

  • Jaime Tijerina

13th Court of Appeals, Place 6

  • Clarissa Silva

Countywide Seats

214th District Court 

  • Inna Klein

28th District Court

  • Greg Perkes

347th District Court

  • Missy Medary
  • Guy Williams

District Attorney

  • James O. Gardner
  • Jon West

County Attorney

  • Jenny P. Dorsey

Sheriff

  • J C Hooper

Tax Assessor-Collector

  • Kevin Kieschnick

County Precincts

County Commissioner Precinct One

  • Carolyn Vaughn

County Commissioner Precinct Three

  • Richard H. Mitchell

Justice of the Peace, Precinct One Place One

  • Manuel (Manny) Rangel

Justice of the Peace, Precinct Two Place One

  • Jo Woolsey

County Constable Precinct One

  • James Robertson

County Constable Precinct Two

  • Jason McCahan
  • Mitchell Clark
  • Zachary King
  • Anthony (Tony) Zamora

County Constable Precinct Four

  • John Bowers
  • Monty Allen
  • Robert W. Sherwood

County Constable Precinct Five

  • Oscar J.R. Mendoza

Republican Primary

County Chairman

  • Jim Kaelin

Precinct Chairs

An * indicates a contested race.

  • Connor Ryan Adamson (001)
  • Lauren Stephens (002)
  • Gilbert Hernandez (003)
  • Phillip D. Yarbrough Sr. (Dan) (004)
  • Matt Woolbright (005)
  • Robert Seeds (006)
  • David Sharp (009)
  • JD Hogan (018)
  • Debbie Perrin (021)
  • *Bill Sheka (026)
  • *Sam Dalton (026)
  • Joe Alley (029)
  • Paul Thurman (032)
  • Suzanne Guggenheim (040)
  • Margaret Najvar (049)
  • Scott Harris (052)
  • Belo Gajdos (054)
  • *Leah Tiner (058)
  • *John Wilson (058)
  • Nancy Graves (063)
  • Rita Graham (064)
  • Marcus Soliz (065)
  • Claudia Raybuck (066)
  • Roy Jarbeaux (067)
  • Drusilla Knight-Villarreal (069)
  • Travis Vest (070)
  • *Eddie Gassman (081)
  • *Michael K. White (081)
  • Chuck Burnett (087)
  • Jeanne C. Whittington (088)
  • Betty Lou Dalton (090)
  • Terry Morris (091)
  • Kris Tovar (092)
  • Deborah Hovda (100)
  • Aubrey E. Bryan (101)
  • Krystal DeVos (107)
  • *Luis Buentello (112)
  • *Chris Hale (112)
  • Suzanne Taylor (115)
  • Natalie Olsson (116)
  • Randy Farrar (119)
  • Peggy Denson (122)
  • Carmen Calderone Jr. (124)
  • Daniel P. Davis (126)